Badanie termowizyjne okien

Badanie termowizyjne okien

Badanie termowizyjne budynku zawiera również sprawdzenie izolacyjności stolarki okiennej i drzwiowej. Inspekcja termowizyjna okien wykaże jaki jest stan izolacyjności okien i drzwi oraz zweryfikuje poprawność jego osadzenia oraz izolacji pomiędzy ramami stolarki a ścianą, stropem czy połacią dachu. Często zdarza się tak, że izolacyjność samego okna jest na dobrym poziomie ale poprzez nieprawidłowy montaż i osadzenie występują mostki termiczne, które negatywnie wpływają na zużycie energii oraz powodują niekomfortowe odczucia w postaci np. mikroprzeciagów lub zbyt dużego wychłodzenia przegród budowlanych w okolicach okien i drzwi. Należy też wiedzieć, że współczynniki przenikania ciepła okna jest średnio 4-5 kronie niższy niż współczynnik przewodzenia ciepła np. ściany. Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia z pomiarów termowizyjnych, które wykonaliśmy. W dalszej części opisaliśmy szczegółowo czym jest współczynnik przenikania ciepła dla okien i drzwi, oraz to że np. współczynnik przewodzenia ciepłą ramy okiennej może mieć zupełnie inna wartość niż element szybowy. Producenci okien zazwyczaj podają jaki jest całkowity współczynnik przewodzenia ciepła dla całego okna,ale nie podają jaki współczynnik posiada rama a jaki współczynnik posiada pakiet szybowy.

Również ważnym aspektem przy stolarce okiennej jest regulacja. Rama okienna czy drzwiowa powinna na całym obwodzie równomiernie być dociśnięta do ościeżnicy. Badanie termowizyjne jednoznacznie wskazuje złą regulacje okien lub drzwi banlkonowych. Za poprawną regulacje okien i drzwi w dużej mierze odpowiada ilość docisków zamontowanych w ramach. Niekiedy przy zbyt małej ilości docisków rama nie przylega równomiernie na całym swoim obwodzie, badanie termowizyjne wskaże w których miejscach ramy okiennej okno jest źle wyregulowane. W przypadku zbyt małej ilości docisków w ramie można je zamontować już do wstawionych okien i wyregulować tak aby okno spełniało spełniało warunki dobrej szczelności i izolacyjności.

Wszystkie poniższe zdjęcia termowizyjne zostały wykonane przez nasz firmę , są to przykładowe zdjęcia jakie wykonaliśmy na jednych z badań termowizyjnych jakie wykonaliśmy w ciągu ostatnich 15 lat.

Badanie termowizyjne okien

badanie termowizyjne okien
badanie termowizyjne okien
badanie termowizja okien
badanie termowizyjne okien
badanie termowizyjne okien ibudynków wrocław
badanie termowizyjne okien

Współczynnik przenikania ciepła okien – od czego zależy, ważne informacje, normy.

Współczynnik przenikania ciepła jest wartością, która określa jak dobrze dana przegroda budowlana izoluje wnętrze budynku od warunków zewnętrznych. Współczynnik ten wyraża się w watach w odniesieniu do 1 m² uwzględniając różnicę temperatur po obu stronach przegrody budowlanej. Jednostką współczynnika U jest W/(m²·K). (im współczynnik przenikania ma niższą wartość tym przegroda budowlana ma lepszą izolacyjność. W przypadku okien na wartość współczynnika przenikania ciepła mają wpływ takie elementy jak:
-wielkość okna
-powierzchnia ramy okiennej
-całkowita powierzchnia przeszklenia
-rodzaj gazu jak znajduje się w pakiecie międzyszybowym: np. argon, krypton

W przypadku okien należy wiedzieć, że różne elementy okna maja różne wartości współczynnika przenikania ciepła. Inną izolacyjność ma rama okienna a inna szyba lub pakiet szybowy. Często informacje na temat izolacyjności okien są podawane nierzetelnie przez producentów np. podają wartość tylko dla pakietu szybowego pomijając współczynnik ramy, która zazwyczaj ma gorszą izolacyjność niż sama „szyba”. Obecnie norma PN-EN14351-1 nakazuje producentom podawanie wartości współczynnika całkowitego dla całego okna czyli ramy oraz pakietu szybowego. Symbol całkowitego współczynnika przenikania ciepła dla okna to Uw i tak powinien być podany w dokumentacji technicznej okna. Często producenci okiem podają tylko wartość Ug czyli współczynnik tylko pakietu szybowego, który ma lepszą izolacyjność niż rama. Natomiast współczynnik przenikania ciepła dla ramy oznacza się symbolem Uf.

Współczynniki przenikania ciepła wymagania normatywne.

Wartości współczynników przenikania ciepła dla przegród budowlanych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej dla ścian zewnętrznych, dachu, okien i drzwi zewnętrznych:

  • Ściany zewnętrzne: ≤ 0,20 W/(m²K)
  • Dachy: ≤ 0,15 W/(m²K)
  • Okna: ≤ 0,90 W/(m²K) dla okien pionowych i ≤ 1,10 W/(m²K) dla okien dachowych
  • Drzwi zewnętrzne i balkonowe: ≤ 1,30 W/(m²K)

Aktualnie (od roku 2021) można montować okna które mają współczynnik przenikania ciepła nie większy niż  0,9 W/(m²K) (współczynnik dla całego okna ramy wraz z pakietem szybowym). Aktualnie na rynku są dostępne okna o wysokiej izolacyjności cieplnej i dużej szczelności, których współczynniki przenikania ciepła są na poziomie  0,6W/(m²K).

badanie termowizyjne okien